Кабінет Міністрів України доручив місцевим органам виконавчої влади та рекомендував органам місцевого самоврядування в межах пов-новажень розглядати колективні договори і угоди щодо відповідності чинному законодавству України.
Завдання реєструючого органу — поінформувати працівників і роботодавців, на яких поширюється колективний договір, про наявність в договорі положень, які не відповідають законодавству. А працівники та роботодавці ¬можуть ініціювати відповідні зміни до договору.
Реєструючий орган надає сторонам колективного договору лист з рекомендаціями разом із примірниками договору не пізніше наступного робочого дня після його повідомної реєстрації. Якщо сторони врахували рекомендації реєструючого органу і внесли відповідні зміни чи допов¬нення до договору, вони підлягають повідомній реєстрації.
Реєструючий орган може відмовити сторонам договору в повідомній реєстрації лише тоді, коли вони подали на реєстрацію не автентичні примірники договору.
Правильний колективний договір, який подають на реєстрацію:
• не суперечить вимогам законодавства і умовам угод вищого рівня, обо-в’яз¬ковим для всіх суб’єк¬тів, що перебувають у сфері дії сторін, які їх підписали;
• містить інформацію про джерела фінансування заходів, якщо надаються додатково соціальні пільги і гарантії за рахунок власних коштів установ, організацій, місцевого бюджету тощо;
• відповідає вимогам законодавства і викладений за загальними нормами правопису.
Разом з колективним договором заклад освіти має подати на реєстрацію всі додатки до нього, протоколи розбіжностей, а також інформацію про склад пов¬новажних представників сторін, які брали участь у колективних переговорах.
Працівники реєструючого органу не мають права:
• самостійно виправляти текст колективного договору;
• вимагати вносити зміни у текст колективного договору, погрожуючи, що в тому варіанті, який установа подала на реєстрацію, його не зареєструють.
Такими діями працівники реєструючого органу перевищують свої повноваження.
Чи впливає момент повідомної реєстрації на набрання чинності колективним договором?
Колективний договір набирає чинності з дня, коли його підписали представники сторін, або з дня, який сторони в ньому зазначили (ст. 17 КЗпП). Тобто момент реєстрації не впливає на набрання колективним договором чинності, незалежно від того, чи був він зареєстрований. Незареєстрований колективний договір має юридичну силу.
Після закінчення строку чинності колективний договір продовжує діяти доти, поки сторони не укладуть новий або не переглянуть чинний, якщо інше не передбачає договір. Якщо змінився керівник , чинність колективного договору зберігається протягом строку його дії, але не більше ніж рік. У цей період сторони повинні розпочати переговори, щоб укласти новий чи змінити або допов¬нити чинний колективний договір.
Чи вносити до колективного договору норми трудового законодавства?
Зміст колективного договору визначають його сторони в межах компетенції. Оскільки конкретні розміри тарифних ставок, посадових окладів бюджетних установ встановлюють централізовано, вони не ¬можуть бути предметом переговорів. А от усі інші питання щодо трудових і соціально-економічних відносин — у межах компетенції сторін і фінансових можливостей закладів. Такі питання й обговорюють сторони, коли укладають колективний договір.
Так, роботодавці отримали право обирати та встановлювати розміри надбавок, доплат, сис¬тему винагород, премій та інших заохочувальних виплат у колективному договорі. Утім, основ¬на умова — дотримати норми і гарантії, які передбачає законодавство (ст. 143 КЗпП).
До колективного договору обо¬в’яз¬ково включайте норми трудового законодавства, якщо законодавчі акти передбачають, що їх треба закріпити в колективному договорі.
Чи зобов’язаний заклад освіти виконувати рекомендації реєструючого органу?
Зміст колективного договору визначають сторони в межах своєї компетенції (ст. 7 Закону України «Про колективні договори і угоди»). Зміни і доповнення до колективного договору протягом строку його дії сторони можуть вносити тільки за взаємною згодою в порядку, який визначає колективний договір (ст. 14 Закону України «Про колективні договори і угоди»).
Органи влади та місцевого самоврядування не мають пов¬новажень втручатися у переговорний процес в установі та визначати зміст колективних договорів.
Порядок повідомної реєстрації галузевих, (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів не передбачає, що реєструючий орган має конт¬ролювати, чи усунула установа виявлені у колективному договорі порушення. За результатами висновків сторонам договору надають рекомендації щодо окремих положень договору, якщо вони не відповідають законодавству. Утім, рекомендації реєструючого органу установа не зо¬бо¬в’я¬зана виконувати.
Рекомендації реєструючого органу можуть враховувати ревізори під час перевірок та суди, коли розглядають спірні питання.